Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
50 postów 34 komentarze

Likwidacja gimnazjów - dobre rozwiązanie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

PiS likwiduje gimnazja i powraca do systemu 8 + 4. Uważam, że jest to dobre rozwiązanie, gdyż redukuje jedno przejście ze szkoły do szkoły co zwiększy efektywność nauczania.

 Złowrogi PiS zdecydował o likwidacji gimnazjów, co spowodowało falę protestów nauczycieli. Wokół słychać krytykę tej decyzji. Czy aby na pewno jest ona zła?

Gdy tworzono gimnazja, to ja osobiście widziałem tylko jedną pozytywną stronę tego działania: odseparowanie starszych uczniów od młodszych, co ograniczyłoby przemoc tych pierwszych wobec tych drugich. Rok różnicy pomiędzy dziećmi to jednak dużo. Oddzielenie jedensto -, dwunastolatków od trzynasto -, czernastolatków było dobrym pomysłem. Ale jak to u nas bywa chcieli jak najlepiej, a wyszło jak zawsze. Szkoły niby były różne, ale budynki te same. Często się zdarzało, że podstawówka i gimnazjum, czy gimnazjum i liceum były w tym samym budynku. Więc to odseparowanie starszych od młodszych nie istniało. Czyli ta jedyna korzyść z powstania gimnazjów praktycznie nie zaistniała.
Teraz partia rządząca chce likwidacji gimnazjów i wprowadzenie na powrót dwustopniowej edukacji podstawówka - szkoła średnia. Nauczyciele protestują. A dlaczego protestują? Snop światła na tą sprawę rzucają media internetowe np. “portalsamorzadowy.pl” :
 
“Jak podaje związek powodem protestu jest m.in.: likwidacji gimnazjów, która zdaniem nauczycieli doprowadzi do demontażu systemu oświaty, zaprzepaszczenie wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych oraz ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy, a także zagrożenie utratą pracy nauczycieli i innych pracowników oświaty.”
 
Wydaje mi się, że dla protestujących nauczycieli najważniejszy jest ostatni punkt: “zagrożenie utratą pracy nauczycieli i innych pracowników oświaty.”
 
Widać nauczycielom nie chodzi o dobro uczniów, tylko o dobro własne. Ale czemu się dziwić? W oświacie pracuje niewielu nauczycieli z powołania, a większość poszła do edukacji, bo nie miała pomysłu na życie, a tam akurat udało im się załapać.
 
A teraz powróćmy do wad tego trójstopniowego systemu edukacji. Co prawda nie jestem pedagogiem, ale od pewnego czasu udzielam korepetycji i spotykam się z problemmi uczniów. Poza tym przeżyłem już pół wieku i mam jakieś tam doświadczenie życiowe. Skupię się tu na problemach chłopców ponieważ jestem facetem i łatwiej mi wejść w ich skórę, bo kiedyś, dawno temu, też byłem nastolatkiem i  jeszcze trochę pamiętam te czasy.
Grupy młodych mężczyzn, chłopców sa silnie zhierarchizowane. Jeśli tworzy się nowa grupa to dochodzi do walki o pozycję w grupie. Walka ta jest jest toczona podświadomie. Młodzież nawet sobie z tego sprawy nie zdaje. Nie polega ona na okładaniu się pięściami po głowach, choć i to się czasem zdarza, ale rozgrywa się na innych poziomach. Gdy trzynastolatkowie idą do gimnazjum chwalą się swoimi konsolami do gier, kto jaki poziom w grach komputerowych osiągnął, kim są czyi rodzice itp. Z jakiś powodów osiągnięcia w nauce nie są punktowane w walce o pozycję z grupie. Wyobraźmy sobie sytuację, że grupa młodych ludzi rozmawia o tym jak dnia poprzedniego grali w np. “Call of Duty” czy “Starcraft” i jakie poziomy osiągnęli, a tu podchodzi inny uczeń z klasy i mówi, że wczoraj rozwiązał dwadzieścia zadanek z matematyki. Od razu zostałby uznany za niespełna rozumu i przypięto by mu łatkę kujona.
Oprócz walki o pozycję dochodzi narzucenie delikwentowi roli społecznej, którą ma pełnić w danej grupie. W każdej grupie jest jakiś przywódca, przemądrzałek, wesołek, maruda, ofiara losu itp. Dobrze role społeczne w grupie młodych mężczyzn przedstawił Walt Disney w filmie “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
Podsumowując, przez co najmniej pierwszy semestr pierwszej klasy gimnazjum chłopcy zajęci są ustalaniem pozycji w grupie, przyporządkowaniem ról społecznych, a nie zawracają sobie głowy nauką.
Czyli już jeden semestr edukacji jest zmarnowany. Po zaledwie trzech latach następuje następne przejście do liceum lub technikum. I znowu powtarza się scenariusz z walką o pozycje w grupie i wtłaczaniem w rolę społeczną pełnioną w grupie. Tylko w tym przypadku rywalizacja ma ostrzejszą formę, bo szesnastolatkowie, to już nie dzieciaki, tylko młodzi mężczyźni. Do tego dochodzi sprawa koleżanek. Hormony buzuja młodych panach, a wkoło mnóstwo nowych lasek. Zanim im się opatrzą i spowszednieją to minie co najmniej pół roku. Ale nie wszystkie spowszednieją. Nikt mi nie wmówi, że np. na klasówce z matematyki, gdy taki kolega ma w zasięgu wzroku atrakcyjna koleżankę, to koncentruje się tylko i wyłacznie na rozwiązywaniu równań kwadratowych. Zaryzykowałbym twierdzenie, że raczej kładzie lagę na równania kwadratowe. Oczywiście zawsze znajdzie się parę wyjątków - kujonów klasowych, którzy bez uszczerbku dla stopni przechodzą te zawirowania. Ale to są sporadyczne przypadki.
Konkludując, eliminacja gimnazjów wyeliminuje jeden cykl docierania się młodzieży i pozwoli im co najmniej jeden semestr więcej wykorzystać efektywniej na naukę.  
Nie można zapomniać o małej grupie młodzieży, która lubi zmieniać szkoły i wpadać w coraz to nowe środowisko. Ale takim wyjątkom nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przepisywać się ze szkoły do szkoły w ramach istniejacego systemu 8 + 4 (5).
Oczywiście reformy edukacji typu zmiana 6 + 3 + 4 (5) na 8 + 4 (5) czy na odwrót to tylko półśrodki. System edukacji należy całkowicie zmienić, gdyż naukę w szkole młodzież traktuje jako zło konieczne, a nie jako intelektualną przygodę, którą warto sie pochwalić. I nie jest to odkrycie dnia dzisiejszego. Spójrzmy na powieści dla młodzieży sprzed wielu lat jak np. “Stawiam na Tolka Banana” Adama Bahdaja, “Chłopców z placu broni” Ferenca Molnara czy “Szatana z siódmej klasy” Kornala Makuszyńskiego. Wszędzie tam występuje co prawda szkoła, ale jest tłem dla ważniejszych spraw, które zaprzątają umysły młodych ludzi. Jak widać od co najmniej stu lat jest to samo. Szkoła jest traktowana jako zło konieczne, które jest mało istotne w życiu młodego człowieka.
Nie chwaląc się, na problemy dzisiejszego szkolnictwa zwróciłem już uwagę we wpisie na moim blogu “Czy może istnieć państwo bez podatków”:
 
“Jeśli chodzi o szkolnictwo, to z moich obserwacji wynika, że tylko niewielka część wiedzy nabyta w szkole, nie powiem, że jest używana w późniejszym życiu, ale jest pamiętana w starszym wieku. Reszta znika w odmętach niepamięci. W codziennym życiu wykorzystuje się tylko znikomy ułamek wiedzy zdobywanej przez kilkanaście lat w szkole. W zasadzie państwo mogłoby się tylko zająć nauczeniem młodego obywatela czytania, pisania, arytmetyki i podstawowej geometrii z czasów Pitagorasa i Euklidesa. Resztę, co mu potrzeba, nauczy się sam korzystając z prywatnych szkół, korepetytorów, kursów internetowych itp. Jak widzę, obecnie, mimo tak rozwiniętej oświaty państwowej, młodzież uczy się dodatkowo na prywatnych kursach lub bierze korepetytorów. Czyli stąd prosty wniosek, że duża część pieniędzy wydawanych na edukację wyrzucanych jest, po prostu, w błoto.”
 
Nie ja pierwszy zwróciłem uwagę na tą kwestię. Dużo wcześniej przede mną Muammar al-Kaddafi w swojej “Zielonej książce” tak opisywał problemy współczesnej edukacji :
 
“Szerzenie wiedzy nie powinno odbywad się poprzez narzucanie sztywnych programów i z góry określonych przedmiotów, co zmusza młodzież do wkuwania przez długie godziny lekcyjne zawartości drętwych podręczników. Taki model nauczania zakorzeniony jest obecnie na całym świecie, choć jego stosowanie jest sprzeczne z wolnością. Narzucanie odgórnie określonego programu i metodyki nauczania, czym szczycą się państwa świata, jest jednym ze sposobów tłumienia wolności, jest zaprzepaszczaniem ludzkich talentów, przymusowym sterowaniem człowieka i gwałtem wobec wolności, gdyż nie pozwala na dokonanie wolnego wyboru, zniewala twórcze zdolności człowieka i jego inteligencję. Taki profil nauczania powoduje de facto ogłupianie mas. Wszystkie państwa, które określają system nauczania wytyczając oficjalne programy i przymuszając do zdobycia tylko określonej wiedzy, stosują wobec swych obywateli przemoc. Wszystkie stosowane dotychczas na świecie metody nauczania powinny zostać zniesione przez światową rewolucję kulturalną, która uwolni umysły od fanatycznych programów, odgórnego formowania upodobań, pojęć i mentalności.
Nie oznacza to bynajmniej — jak wydawać by się mogło przy powierzchownym podejściu do tematu — zamknięcia bram ośrodków zdobywania wiedzy ani izolowania ludzi od nauki. Przeciwnie, chodzi o zapewnienie społeczeństwu dostępu do wszelkich rodzajów wiedzy i pozostawienie mu całkowitej swobody w wyborze kierunku edukacji. Wymaga to zapewnienia dostatecznej sieci ośrodków nauczania każdej dziedziny wiedzy. Brak takiego nasycenia stanowi ograniczenie wolności człowieka, gdyż przymusza go do zgłębienia narzuconej mu dziedziny i pozbawia naturalnego prawa dostępu do innych.
Społeczeństwa zabraniające dostępu do wiedzy ogólnej lub monopolizujące ją, są społeczeństwami reakcyjnymi, wrogimi wolności, sprzyjającymi szerzeniu się ciemnoty. Tak samo rzecz się ma, gdy społeczeństwa wzbraniają dostępu do wiedzy religijnej czy monopolizują nauczanie religii, gdy przedstawiają fałszywy obraz religii, kultury lub postępowania innych, gdy zakazują wiedzy materialistycznej lub gdy rozpowszechniają jedynie taką wiedzę.
Dostęp do wiedzy jest naturalnym prawem każdego człowieka i nikomu, pod żadnym pozorem nie wolno pozbawiać go tego prawa, chyba że popełnił on czyn, który siłą rzeczy znosi to prawo."

KOMENTARZE

 • Tak jest
  Oczywiście że masz rację, to są placówki krzewienia wiedzy bezużytecznej . Chociaż ich istnienie jest ważne, gdyż zagospodarowanie czasu młodych ludzi jest bezpieczne dla rodzin i społeczeństwa . Oprócz czytania , rachunków i może języka obcego ( który i tak masowo jest douczany na korepetycjach przez tych samych nauczycieli ) , reszta praktycznie to ciekawostki przyrodnicze i zakłamana historia .

  pozdrowił
 • Likwidacja gimnazjów - dobre rozwiązanie
  .
  Może 3 przestanie być względną liczbą parzystą, dając równowagę w konstytucji?:)
 • @
  Druga sprawa, to SKĄD wziąć DOBRYCH pedagogów?

  Bo proces "psucia ryby" zaczynałem już obserwować z 30 lat temu.
  Moi nauczyciele byli (w większości) dobrzy, ale potem...
  Choćby spotkałem "panią od polskiego" (świetnego pedagoga) w... budce z zapiekankami...

  A jeśli nauczyciel MUSI "dawać korki", to znaczy, że "ktoś" (może ta sama osoba) SPIE.... nauczanie w klasie.
 • Autor
  Jak na osobę niezwiązaną z nauczaniem masz bardzo trafne spostrzeżenia. Masz rację, że najtrudniejszą wychowawczo klasą zawsze była siódma klasa (I gimnazjalna). Co prawda zaczynało się już pod koniec w szóstej, a z całą mocą wybuchało w siódmej. W ósmej klasie temperamenty uczniów były przez nich ujarzmiane przez… przejście do innej szkoły. Oceny z I semestru ósmej klasy były dołączane do świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. A to temperowało nawet bardzo niepokornych.

  Doświadczeni pedagodzy przestrzgali AWS przed trudnościami wychowawczymi. Młody człowiek, który w bardzo trudnym dla niego okresie zostaje wyrwany ze swojej rozpoznanej grupy równieśniczej jaką jest klasa przechodzi do nowego środowiska. A w tym nowym środowisku musi odnaleźć się jakoś w swojej równieśniczej grupie. A to jest trudne.

  W reformie AWS jednym warunkiem istnienia gimnazjów było to, że będzie on istniał w OSOBNYM budynku. Po pół roku dopuszczono zespoły szkół, ale JEDYNIE takie, które miały klasy integracyjne. Jak SLD przejął włądzę jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać zespoły szkół: podstawowych i gimnajów lub gimnazja i LO.

  Aby wejść do UE mowiło się o dostosowaniu polskiej gospodarki. Natomiast nie mówiło się o dostosowaniu naszego społeczeństwa w obsługiwaniu technologii informacyjnych. A to był drugi warunek wejścia. Temu wyrównywaniu szans miało służyć powstanie gimnazjów. W 2000 roku komputery były bardzo drogie. Nie było szans na wyposażenie wszystkich szkół podstawowych w pracownie komputerowe. A w gimnazjach to się udało. Każde gimnazjum dostało z MEN pracownię komputerową z odpowiednim oprogramowaniem. Nikt jednak nie przewidział lawinowego rozwoju Internetu, dostępności do sieci i spadków cen sprzętu komputerowego.

  Wracając do obecnej reformy. Bardzo pocieszające jest jedna sprawa. Podstawa programowa została opracowana przez naukowców i praktyków. Co to oznacza? Być może wreszcie będzie normalnie. O czym piszę? Jeśli ktoś napisze na przykład "program nauczania z matematyki" to tam są treści programowe, które trzeba zrealizować w trakcie nauczania. No i mamy program, który należy zrealizować w godzinach jakie są przydzielone. Jest ilość godzin na realizację tego programu. A tych godzin zawsze było za mało. Program za obszerny, a godziny wypadają. Bo są wycieczki, akcje, a czasami nauczyciel zachoruje. Po zakończeniu partii materiału powinno być jego powtórzenie, a następnie sprawdzian. Praktycy wiedzą jak to jest, naukowcy nie.

  Co do Twoich przemyśleń dotyczących różnych przedmiotow nauczania to muszę się z tym nie zgodzić. Tylko czytanie i pisanie? Różnorodność przedmiotów pozwala młodemu człowieki na zorientowanie się czego będzie chciał się dalej uczyć. A co do nauczycieli przekzujących więdzę to osobny teamat :)
 • @autor
  Żeby edukacja była skuteczna, musi być zgoda na kilka minimalnych elementów:

  1. Celem edukacji jest TRANSFER WIEDZY.

  2. Do TRANSFERU WIEDZY potrzebne jest dopuszczenie czynne (belfer) i dopuszczenie bierne (uczeń)

  3. Wychowywanie musi być pobocznym zjawiskiem procesu TRANSFERU WIEDZY, gdyż w przeciwnym razie mamy przedszkole, a nie szkołę.

  4. Podmiot TRANSFERUJĄCY wiedzę nie może być skrępowany ani narzuconym mu odgórnie programem (program musi dawać mu jedynie bardzo ogólną ramę), ani środkami i metodami (prawo wyboru metody i podręcznika). - choć oczywiście w różnych przedmiotach jest to różnie.

  5. Podstawową zasadą skutecznego TRANSFERU WIEDZY jest
  a) we wczesnym wieku: POSŁUSZEŃSTWO (dyscyplina)
  b) w późniejszym wieku: DOBROWOLNOŚĆ (brak przymusu)

  Rozróżnienie między a) i b) w polskich realiach dokonuje się na etapie wczesnego liceum.

  6. Mechanizm eliminacji: warunkiem sukcesu procesu nauczania jest prawo eliminacji jednostek zakłócających przebieg procesu edukacji.

  7. ADEKWATNOŚĆ WYNAGRODZENIA.

  Odpowiedzmy sobie, ile z tym punktów jest spełnionych w polskich realiach..... często gęsto aż do liceum (w przypadku lepszych szkół średnich) lub aż do matury (w przypadku tych gorszych) mamy do czynienia z przedszkolem, a nie szkołą........

  Więc o czym my tu w ogóle gadamy?????
 • @autor
  Obecnie mamy do czynienia z nadchodzącą generacją "kciukowców i klikaczy" - dzieci i młodzież muszą coś dotknąć, by poznać i nie przeszkadzać. Towarzyszy temu permanentne ADHD, braki koncentracji itd.

  Dlatego najbardziej pożądanym gadżetem dydaktycznym są tablety - najprostsza metoda zapewnienia sobie spokoju przez 45 minut.

  Warunkiem skutecznej edukacji jest dziś:

  1) klasyfikowanie uczniów do klas nie wg rejonizacji, lecz wg umiejętności koncentrowania się / dyscypliny, wskutek czego powinny powstawać co najmniej dwie (a w większych skupiskach ludzi trzy) kategorie klas:

  a) klasy dysfunkcyjne pod względem dyscypliny i koncentracji
  b) klasy rokujące pod względem dyscypliny
  c) klasy dojrzałe do procesu edukacji

  W klasach kat. a) powinni uczyć nauczyciele quasi-przedszkolni (nawet aż do matury) specjalizujący się nie w transferze wiedzy, ale w wychowywaniu i wpajaniu zasad. Bo ważniejsza elementarna dyscyplina i posłuszeństwo zasadom, niż wiedza.

  Klasy b) - nauczyciele o kompetencjach mieszanych, potrafiące trafnie selekcjonować jednostki robiące postępy

  Klasy c) - nauczyciele odpowiedzialni za transfer wiedzy

  I co pół roku karna degradacja / możliwość przejścia do lepszej kategorii.

  Dobrze byłoby, by każdy nauczyciel co jakiś czas miał mus przeprowadzenia określonej lekcji z klasą z innej kategorii, dla zdiagnozowania stanu edukacji w szkole.

  Nauczyciel w klasach typu a) musi być zwolniony z realizacji jakichkolwiek podstaw programowych - to i tak nie ma sensu. Musi za to dostać do ręki całe spektrum narzędzi wychowawczych.

  Dziś szkoła publiczna staje się przemieszaniem szkoły podstawowej ze szkołą specjalną.
 • @maharaja 12:57:42
  natomiast szkoła nastawiona na testy, na przekazywanie suchej wiedzy, nieucząca myślenia, jest szkołą totalnie bezużyteczną

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031